Na Zimnom prechode 2

K jubilejnému Zimnému prechodu Čergovom Ing. Jána Turlíka  

Koncom februára sa otvorila jubilejná 50. kapitola Zimného prechodu Čergovom, ktorý založil nestor lipianskej turistiky Ján Turlík.

 

V publikácii o histórii turistiky v Lipanoch od spoluautorov Bernarda Majtnera a Jozefa Sobotu nachádzame jednu osobitnú kapitolu o tomto výnimočnom človeku, ktorého meno je navždy späté so začiatkami a formovaním organizovanej turistiky v Lipanoch a jeho výrazné stopy účinkovania zostali v meste i v okolí. Okrem iného tu nájdeme tieto jeho slová: „Na čo ešte rád spomínam? Na tisícky prechodených kilometrov po turistických trasách Slovenska, jeho hrebeňových túrach … v trvalých spomienkach mám aj 30-násobný zimný a 20-násobný letný prechod 34 kilometrov dlhým hrebeňom Čergova.“ Aj v tejto jeho výpovedi možno nájsť presvedčivé zanietenie pre turistiku, ktorej zasvätil celý svoj život. Ján Turlík sa zaslúžil tiež o to, že po roku 1989 sa lipiansky turizmus dostal za hranice našej vlasti.

 

A ako si na Jána Turlíka spomína Lukáš Višňovský, ktorý sa zúčastňuje lyžiarskeho prechodu Čergovom už od svojich desiatich rokov? „Pána Turlíka som poznal už od malička. Stretával som ho na rôznych turistických a športových akciách. Bol to veľmi múdry a skromný človek, ktorý sa určite vryl do pamäti všetkým, ktorí ho mali možnosť poznať.“ Prvé turistické aktivity Lukáša Višňovského sú spojené s Minčolom. K bežeckému lyžovaniu sa dostal asi ako osemročný. Vtedy mu otec kúpil prvé bežky a prvou túrou bol ich spoločný výstup na Minčol. „Neskôr ma začali lákať aj ďalšie zákutia Čergova. Čím viac som to pohorie poznával, tým viac sa mi páčilo. A je tomu tak aj teraz,“ predstavil svoje ďalšie turistické ciele v regióne. Prechod Čergovom sa mu zakaždým spája so skvelou partiou ľudí, ktorí tento prechod organizujú, a tiež s priateľskou atmosférou, ktorá počas celého podujatia vládne. Aj ďalšia účastníčka lyžiarskeho prechodu Vierka Kruľáková potvrdila, že sa naň teší  pre jeho družnú atmosféru. Stretáva tam známych i neznámych ľudí a je fascinovaná nádhernými výhľadmi na krajinu. „Prechod Čergovom v celej dĺžke trate som absolvovala prvýkrát, ale poltrať, teda zo sedla Priehyby na čergovskú chatu a na Lysú, som išla viackrát,“ podotkla. K bežeckému lyžovaniu ju priviedli, ako sama hovorí, jej drahí turistickí priatelia, za čo je im veľmi povďačná, pretože pohyb na bežkách v prírode považuje za úžasnú voľbu ako tráviť voľné chvíle počas zimy. Rada sa vyjadrila aj k osobnosti Jána Turlíka, keď ho opísala ako charizmatického, dôstojného a pokojného človeka, na ktorého si turisti spomínajú s láskou a rešpektom. A čo jej prináša pobyt v prírode?  Na túto odpoveď si vypožičala slová z piesne známej speváčky Kristíny: „Na skale sedím, vládne tu pokoj len, bláznivý zhon sa kdesi, kdesi dolu stratil. Z tej skaly vidím, všetko je čistejšie. Pokoj sa zrazu do srdca vráti … Na vysokej skale niečo dušu hladí. Človek zrazu cíti, že je niečo nad ním …“ A Lukáš Višňovský pripojil, prečo je preňho pobyt v prírode jedna z tých najlepších volieb: „ V prírode si vždy dobijem energiu na ďalšie dni. Snažím sa tam tráviť čo najviac času aj s mojou rodinou. Je to určite najlepší spôsob ako využiť voľný čas.“ V súvislosti s lyžiarskym prechodom Čergovom poznamenáva, že sa tam dá zažiť kopec zábavy: „Samozrejme, každý prechod je niečím výnimočný a určite aj vtipný. Niekedy je zaujímavé sledovať bežkárov v zjazdoch, inokedy vo výstupoch, potom sa to všetko rozoberá a komentuje pri krátkych občerstvovačkách na trati alebo v samotnom cieli.“ Vierka Kruľáková dopĺňa, že na takých prechodoch sa občas podarí hodiť „papuľaka“ a hneď je z toho celkom vtipný moment.

  1. ročník Zimného prechodu Čergovom bol teda vhodnou príležitosťou opäť urobiť niečo prospešné pre svoje zdravie a zároveň si pripomenúť oduševneného turistu Jána Turlíka práve na tých miestach, ktorými on sám prešiel toľkokrát. Lyžiarsky prechod si nenechalo ujsť tohto roku 73 účastníkov, medzi nimi aj príslušníci mladej generácie, čo je zaiste veľmi potešujúci fakt. Turisti mali k dispozícii tri varianty trás. Jedna viedla z obce Kyjov a dve z obce Majdan. „Najnáročnejšiu trasu A: Kyjov – Minčol – Priehyba – Čergov – Lysá – Drienica (dĺžka 34 km) si vybralo 37 turistov. Trasu B: Majdan – Priehyba – Čergov – Lysá – Drienica (dĺžka 26 km) si zvolilo 17 turistov a na trasu C: Majdan – Čergov – Lysá – Drienica (dĺžka 17 km) sa vybralo 19 turistov,“ uviedol na stránke KST Lipany Bernard Majtner. Ďalej pripomenul, že pohyb po hrebeni Čergova ponúkal účastníkom prechodu nádherné výhľady na všetky svetové strany. „Mohli sme vidieť nielen Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Bachureň, Volovské vrchy, Slánske Vrchy či Ondavskú vrchovinu, ale aj doliny a dedinky v podhorí,“ upresnil. Na Minčole a v chate Čergov sa mohli turisti posilniť pripraveným občerstvením.

Nuž, vyslovme vďaku turistickému klubu KST Mladosť ODEVA z Lipian, jeho členom, mestu Lipany a ostatným, ktorí stoja za organizovaním tohto podujatia.  Povzbuďme sa životným krédom Ján Turlíka – pohybom za poznaním nevyčerpateľných krás a poznatkov veľkého diela Božskej prírody.

/ spracoval kp /

 

Na Zimnom prechode 2 Prechod Čergovom Na Zimnom prechode Na Zimnom prechode Čergovom